Strony

sobota, 6 lipca 2013

Babeczki z gorzką czekoladą


Przygotowanie: 20 minut
Pieczenie: 30 minut

Babeczki z gorzką czekoladą zrobiłam przy pomocy dwóch przepisów tego i tego. Połączyłam oba te przepisy, cukier waniliowy dodałam od siebie i tak powstały moje babeczki łatwe i bardzo smaczne.

Składniki na 12 babeczek – każda około 239 kalorii
  • 1 i ¾ szklanki mąki (300g)
  • 1/3 szklanki cukru (80g)
  • duże opakowanie cukru waniliowego (30g)
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • ¼ łyżeczki sody oczyszczonej
  • 1 jajko
  • 1 i ¼ szklanki mleka
  • ½ kostki masła (125g)
  • 100g kropelek z gorzkiej czekolady
Gdy pieczemy jakiekolwiek ciasto ważne jest by wszystkie składniki były jednakowej temperatury dlatego najlepiej przygotować je odpowiednio wczesniej i zostawić w kuchni na kilka godzin.
Do dużej miski przesiać mąkę (to ważny krok w pieczeniu każdego ciasta i nie należy go pomijać, podczas przesiewania mąki dostaje się do niej powietrze dzięki czemu ciasto jest bardziej puszyste). Do małej miseczki odłożyć łyżkę mąki a do reszty dodać cukier, cukier waniliowy, proszek do pieczenia i sodę. Wszystko dokładnie wymieszać.
Do kolejnej miski wbić jajko i rozmieszać trzepaczką następnie dodać mleko i wymieszać. Jeśli masło nie jest zbyt miękkie można roztopić je w kąpieli wodnej ale należy ciągle mieszać nie może być gorące ma się tylko roztopić. Do roztopionego chłodnego masła wlewamy mleko z jajkiem i jeszcze raz mieszamy.
Nastepnie łączymy mokre i suche składniki. Mikser nie będzie potrzebny najlepiej zrobić to ręcznie żeby suche składniki miały czas wchłonąć mokre.  Do miski z mąka i cukrem wlać 1/3 mokrych skłaników i powoli mieszać trzepaczką, gdy wszystko się połączy dodajć kolejną porcje mokrych składników, dalej mieszać a gdy mąka wchłonie mleko, masło i jajko dodać resztę mokrych składników, jeszcze raz wymieszać by wszystko dokładnie się połączyło. Radzę też użyć silikonowej łopatki i wymieszać ciasto od spodu aby upewnić się że nic nie przykleiło się do dna miski.
Do małej miseczki z łyżka mąki wrzucić kropelki gorzkiej czekolady (można też użyć zwykłej gorzkiej czekolady i posiekać ją na mniejsze kawałki), należy je wymieszać z mąką przed wrzuceniem do ciasta wtedy nie opadną na dno. Kropelki z mąką wrzucić do ciasta i delikatnie wymieszać, (ciasto nie może być ciepłe bo czekolada się rozpuści dlatego pisałam o tym by masło było chłodne), zostawić kilka kropelek do posypania babeczek na wierzchu.
Przygotować 12 foremek do babeczek, do każdej nakładać porcję ciasta, mniej więcej do 2/3 wysokości, nie wypełniać ich do samych brzegów bo ciasto trochę urośnie. Wierzch babeczek posypać pozostałymi kropelkami gorzkiej czekolady. Piec w piekarniku nagrzanym do temperatury 180°C przez 30 minut.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz